Doplňky stravy v dietě pro sportovce

V tomto období je hlavním cílem ztráta nadbytečného tělesného tuku. K tomu by měla přispět odpovídající dieta tzv. redukční dieta. Ta by měla rovnoměrně omezit tukové tkáně v těle. Nejdříve se musí nastavit správná a vyvážená strava, trénink a péče o tělo. K úspěchům diety značně napomáhají doplňky stravy. Ty mají za úkol vyplnit mezery ve stravovacím dietním jídelníčku. Tyto suplementy se staly neoddělitelnou součástí hubnutí. Pojďme si je představit.

 

1) Proteiny

Proteinové přípravky hrají velkou roli v redukčních dietách. Tělu dodávají vysoce kvalitní proteiny za současného snížení příjmu sacharidů. Vysoký příjem bílkovin zabrání spalování vlastní svalové hmoty. Při redukčních dietách nebo v době příprav na závody se doporučují přípravky s větším obsahem proteinů, tzv. vysokoproteinové. Můžeme použít kvalitní syrovátkový izolát nebo i hydrolyzát.

Samostatný článek, který pojednává o různých druzích proteinových přípravků, naleznete zde.

 

2) Aminokyseliny

Jsou základní složkou proteinů, neboli bílkovin i stavební hmotou pro lidské tělo. Plní řadu klíčových funkcí v různých orgánech, např. v nervovém systému, v krvi a v obranyschopnosti organizmu. Některé aminokyseliny jsou pro člověka nepostradatelné a je nutné je přijímat v potravě. Jedna z těchto nejdůležitějších forem v dietě je glutamin. Je nejčastěji se vyskytující aminokyselina v lidském organismu a je jednou z nejdůležitějších složek bílkovin, které podporují tvorbu a udržování svalů. Doporučuje se v období rýsovací diety jako prevence katabolismu a k urychlení regenerace.

Musíme zde zařadit také větvené aminokyseliny tzv. BCAA (Branched Chain Aminoacids). Ty tvoří celou jednu třetinu všech aminokyselin ve svalu. BCAA v dietě nejen chrání svaly před odbouráváním, ale také podporují redukci tuku a dodávají energii. 

Více informací o aminokyselinách naleznete zde.

 

 3) Spalovače tuků

Obecně si tyto doplňky stravy můžeme pojmenovat jako lipotropní látky tzn. látky pomáhající našemu tělu s přeměnou tuku. Základem je mít sestavený jídelníček a trénink a poté vyzkoušet nějaký spalovač tuků. Je velmi efektivním pomocníkem na cestě za vaší vysněnou postavou. Spalování tuků je schopnost organismu oxidovat (spalovat) tuk, to znamená použít ho jako pohon místo sacharidů. Kvalitní spalovač tuků napomáhá odbourávat tuk a zrychluje metabolismus organismu. Mezi ty nejkvalitnější a nejúčinější patří grenade. Přípravky na hubnutí můžeme rozdělit na:

Stimulační spalovače tuků - patří mezi ty nejúčinnější. Stimulují centrální nervový systém a mají tzv. termogenní účinek, jehož důsledkem je zrychlení metabolismu a mírné zvýšení tělesné teploty. Řadíme mezi ně kofein, guaranu, synephrine, zelený čaj.

Nestimulační spalovače tuků - působí odlišnou cestou, nezrychlují náš metabolismus, dodávají energii do mnoha tělesných orgánu (srdce, svalů, jater a buněk imunitního systému), čímž zajišťují jejich funkci. Zlepšují psychickou výkonnost a snižují hladinu cholesterolu. Zde patří CLA (konjugovaná kyselina linoleová), chrom, L-karnitin.

Další spalovače naleznete zde.

 

4) Stimulanty

Jejich účelem je stimulace našeho organismu (resp. psychiky), k lepším výkonům. Základem stimulantů je kombinace většího množství stimulačních látek, které zvyšují fyzický a psychický výkon, který nastartuje sportovní výkon. Stimulanty mají širokou škálu různých účinků způsobených zvýšenou aktivitou centrálního i periferního nervového systému. Typickými účinky, které se mohou lišit v závislosti na konkrétní látce, jsou zvýšená ostražitost, vědomí, bdělost, výdrž, produktivita a motivace, zvýšené nabuzení, pohyblivost, tepová frekvence a krevní tlak, snížená potřeba jídla a spánku. Mnoho stimulací dokáže také zlepšit náladu a odstranit úzkost, nebo dokonce vyvolat pocity euforie. Nejznámější formy stimulantů jsou kofein, taurin, inosin, lecitin, zelený čaj.

 

5) Vitamíny a minerály

Vitamíny jsou nezbytné látky pro život člověka. Také slouží jako metabolické katalizátory, které regulují biochemické reakce v organismu. Minerály jsou přírodní látky, které rostliny vstřebávají z půdy. Naše tělo neumí vitamíny ani minerály samo vytvářet a musíme je proto přijímat v potravě. Jedny z nejdůležitějších vitamínů v dietě jsou vitamíny B, C a multivitamín.

 

 6) Náhrada stravy

Je vhodnou alternativou dietních opatření. Tyto přípravky slouží jako plnohodnotná náhrada 1-2 denních jídel v průběhu redukční diety. Většinou se jedná o koktejly obsahující více či méně bílkovin.  

 

 

Další články z kategorie Doplňky stravy

Všechny články