Karnitin - spalovač tuků

Karnitin se vyskytuje v živočišných a rostlinných buňkách. V našem těle je největší množství karnitinu obsaženo ve svalech. Karnitin se tvoří v ledvinách a játrech. Celkové množství karnitinu se odhaduje přibližně od 20 do 30 gramů, podle objemu svalové hmoty. Ke své produkci vyžaduje také vitamin C, B6, B3 a železo.

Úloha karnitinu

Karnitin se účastní na spoustu metabolických procesů. Podílí se na výrobě životně nezbytné energie, v buněčných mitochondriích působí jako přenašeč mastných kyselin. Odvádí kyselinu mléčnou z tkání. Má i antioxidantní účinky a tím odvádí škodlivé látky z těla ven. Karnitin podporuje regeneraci svalů a jejich průtok krve. Odbourává také glukózu z krve.

Karnitin se ve suplementaci označuje jako L-karnitin. Jeho nejčastější forma je v tabletách nebo roztocích. Používá se jako spalovač tuků a urychluje přísun kyslíku do buněk. Čím vyšší je hladina karnitinu ve svalech, tím více tělesného tuku se může přesunout a spálit.

Zdrojem karnitinu je především maso a živočišné produkty (např. mléko, vejce, sýry...).

 

produkty

                                                          

 

Další články z kategorie Doplňky stravy

Všechny články

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení