Vitamíny a minerály potřebné pro tělo

 

 

 

Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro náš organismus. Ten si je není schopen vytvořit sám až na nějaké výjimky, proto je musíme přijímat v potravě nebo doplňky.

Jsou pro nás stejně důležité jako bílkoviny, tuky a sacharidy. Jejich nedostatek vede k vážným onemocněním.  Pokud budete pravidelně užívat vitamíny a minerály, budete se cítit lépe a Váš organismus bude zdravý a vitální.

Vitamíny a minerály jsou důležité při metabolických procesech, udržují v činnosti nervovou soustavu nebo zajišťují rovnováhu tělních tekutin.

 

Vitamíny

Jsou to organické látky, které patří mezi základní složky v potravě. Podílejí se na metabolismu všech živin, slouží jako prevence proti nemocem a zpomalují degenerativní projevy stáří.

Máme 13 druhů vitamínů – A, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C.

 

Rozdělují se:

Vitamíny rozpustné v tucích (lipofilní) – A, D, E, K

V těle se ukládají do zásob a vydrží až několik týdnů i měsíců.

 

Vitamíny rozpustné ve vodě (hydrofilní) - B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C

Při přebytku v těle se vyloučí močí.

 

Minerály                                                                                                             

Podporují výstavbu tělesných tkání, regulují metabolické pochody. Jsou důležité pro tvorbu kostí a zubů, pomáhají přenášet kyslík nebo spolupůsobí s enzymy.

Některé minerály hrají zásadní roli ve snižování rizika civilizačních chorob. Jsou podstatné pro tvorbu hormonů, zajišťují životně důležitou činnost tělesných funkcí - rozmnožování, zažívání, vyměšování, metabolismus.

Lidské tělo obsahuje asi 25 nezbytných minerálů, které se většinou nacházejí v anorganické (neživé) hmotě, ale v malém množství jsou přítomny i v živých organismech.

Minerální látky se dělí na makroprvky (sodík, draslík, hořčík, vápník atd.) a stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor aj.).

 

produkty 

 

Další články z kategorie Strava

Všechny články