Tréninkové techniky - Přerušované série

Přerušované série jsou technikou, která není k vidění příliš často. Přesto jde o zajímavou metodu, která při správném provedení může přinést zajímavé výsledky. V praxi nalezneme dva způsoby použití přerušovaných sérií:

 

1) Pro budování síly a objemu

V tomto případě budeme cvičit s vyšší zátěží a menším počtem opakování. Naložte si na činku zátěz, se kterou zvládnete odcvičit cca 3 technicky správná opakování. Po odcvičení tohoto počtu činku odložte a dejte si pauzu 10-20 sekund. Poté odcvičte další 2-3 opakování. Opět následuje pauza v trvání 10-20 sekund a po ní další série, ve které provedete další opakování, která zvládnete (pravděpodobně to už bude jen 1-2 opakování). Tímto postupem v krátkém čase odcvičíte s větší zátěží vyšší počet opakování, než kdyby jste sérii nepřerušovali.

 

2) Pro zvýšení intenzity a zkrácení doby tréninku

Další možnost je série skládající se například z 20 opakování se třemi pauzami. Naložte si na činku cca 70% záteže, kterou používáte u daného cviku pro klasickou sérii. Odcvičte prvních pět opakování, poté následuje pauza 10 sekund. Po uplynutí pauzy následuje další série o pěti opakováních. Takto postupujeme až do celkového počtu opakování v sérii. Výsledkem je dvacet opakování v krátkém čase, které by jsme bez přerušování nezvládli. U tohoto postupu je velmi vhodné využívat vrcholné kontrakce.

 

 

Další články z kategorie Trénink

Všechny články