Tréninkové pomůcky - trhačky a háky

Trhačky a háky jsou tréninkové pomůcky, které pomohou při nedostatečné síle úchopu. Obě tyto tréninkové pomůcky mají své příznivce i odpůrce. Jedno se jim ale musí nechat - v případě, že máte nedostatečnou sílu úchopu, pomohou vám při správném použití zvednout při určitých cvičeních používat vyšší zátěž - použití je vhodné v podstatě jen u tréninku zad - mrtvý tah, přítahy činky v předklonu, shyby na hrazdě...

Nejedná se o nezbytné pomůcky, ale u osob, které slabý úchop omezuje je to v podstatě jediná cesta, jak tuto slabinu obejít. Problém ale nastává v tom, že při používání trhaček a háků v podstatě nahrazujete část síly úchopu a tak se vám síla úchopu nebude příliš zlepšovat.

Jejich použití je vhodné především během posledních sérií, pokud dochází k vykluzování činky, případně hrazdy. Existuje také jeden případ, kdy je využití háků vyloženě nevhodné - při provádění jednoho opakování s maximální zátěží - v této situaci je zvýšené riziko zranění a v případě, že osu činky držíte pomocí háků není ji možné pustit, ale musíte provést dráhu pohybu zpět na zem.

 

háky                  trhačky

 

 

Další články z kategorie Trénink

Všechny články