Somatotypy

Základní rozdělení tělesných somatotypů:

 

Ektomorf (subtilní postava) - většinou má delší a hubené končetiny. Má nízké procento tělesného tuku. Postava celkově je užší. Těžce nabírá svalovou hmotu, ale stejně tak tuk. V extrémních případech jsou ektomorfové vyloženě ,,kost a kůže", hrudník je často propadlý, kosti jsou spíše tenké, klouby jsou velmi viditelelné. Vyznačují se velmi rychlým metabolismem.

 

Mezomorf (atletická postava) - je pro něj typicky vyvinuté svalstvo s relativně nízkým procentem tuku. Mezomorf nejlépe dokáže přibírat svaly s nízkým procentem tuku, který poté dokáže pomocí správně nastaveného jídelníčku a tréninku snadno odstranit. Mezomorf má klenutý hrudník, široká ramena a úzký pas.

 

Endomorf (zavalitá postava) - má sklony k nadměrnému ukládání tělesného tuku, ale snadno přibírá i svalovou hmotu. Typycké jsou široké boky. Největším problémem u endomorfů je kvalitní vyrýsování. 

 

Podle somatotypu se musí odvíjet trénink i strava. 

 

somatotypy

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení