Kliky na bradlech

Kliky na bradlech (často označované jako dipy) jsou skvělým cvikem pro rozvoj vrchní poloviny těla. Primárně jsou zatěžovány prsní svaly, tricepsy a přední část deltových svalů. Výrazně se posiluje také core.

Jedná se vlastně o těžší variantu klasických kliků. V tomto případě ovšem neslouží nohy jako opěrný bod = cvičíte s celou svou vlastní váhou. Kliky na bradlech jsou jedním ze základních cviků jak v kalistenice, tak pro růst svalů horní poloviny těla.

V případě, že chcete posilovat primárně prsní svaly, tak se kliky provádí širším úchopem a v mírném předklonu. Pokud vám jde více o procvičení tricepsů, je úchop užší (na šířku ramen) a kliky provádíme vzpřímeně. V obou případech budeme zatěžovat všechny zmíněné svaly, jde jen o to, který sval bude provádět více práce.

 

Dýchání:  nádech při spouštění těla do dolní polohy, výdech při pohybu nahoru.

 

Tipy k tréninku:

1) místo klasických bradel můžeme využít i gymnastické kruhy

2) u pokročilejších cvičenců je vhodné přidat zátěž - k tomu nejlépe slouží zátěžové opasky, na které je možné připevnit klasické posilovací závaží. Další pohodlnou možností je použití zátěžové vesty. U té je ale potřeba počítat, že nebude vhodná pro použití vyšších zátěží, protože u kliků na bradlech se často používají zátěže i přes 50 kg, což zátěžová vesta neposkytne.