Jak vybrat správný skateboard?

skate

Máme zde pro vás pár tipů, jak vybrat správný skateboard. 

Skateboard se řadí do adrenalinových sportů, je to oblíbená zábava mladé i starší generace. Už Tony Hawk v dřívější době to roztáčel na skateboardu a stal se žijící legendou. Výběr skateboardu je velice důležitý, od toho se odvíjí provádění triků a styl jízdy. Začátečníkům doporučujeme zakoupit přilbu i chrániče. Pád s prkna umí být někdy pěkně tvrdý a neobejde se bez krvavého šrámu. Proto je důležité být jištěný ze všech stran. Skateboardy se od sebe liší v desce, trucku, kolečkách či ložiskách. 

 

deska deska 1

Rozlišení desky - deska je nejdůležitější částí skateboardu, s kterou jste v přímém kontaktu. Důležitá je zde šířka a profil.

 • Šířka desky - určuje styl jízdy, úzká deska je rychlejší při triku a širší je zase stabilnější, což je ideální pro začátečníky
 1. jízda v parku - 7,5" - 8"
 2. park/street - 8" - 8.25"
 3. street bazén - 8.25 a více"
 • Materiál - mezi nejpoužívanější patří kanadský javor. Čím více má deska vrstev, tím je kvalitnější, odolnější, ale za to je těžší
 • Prohnutí (konkáva) do tvaru U - umožňuje lepší kontrolu nad deskou, lepší postoj a rychlejší provádění triků. Dělí se:
 1. Mellow
 2. Medium
 3. High
 • Tvar - každá deska má špičku (nose) a patku (tail). Většinou je nose o něco delší než tail. Čím delší je nose, tím lépe se dělají triky jako nollie a kratší patka zajistí lepší pop

 

truck

Trucky - jsou dalším důležitým faktorem při výběru desky, protože při přenosu vaší váhy udávají směr jízdy, tzn. kam váhu přenesete, tam truck zatočí. Truck je tvořen z hlavních částí jako je baseplate, kingpin, hanger a axle, u kterých je důležitá jejich hmotnost. Měli by být co nejlehčí. Velikost trucků vybíráme podle šířky desky, tzn. že středová osa trucků (axle), která drží kolečka, by měla korespondovat s šířkou desky. Proto, pokud máte osmi palcovou desku, pak zvolte osmi palcové trucky. Při výběru trucků je důležitá i tvrdost bushingů, tzv. gumiček, to ovlivňuje, jak skate bude reagovat do zatáčky při přenosu vaší váhy. Měkké zatáčí dobře, ale hůře se s nimi drží stabilita, proto se používají především na carving a cruising. Tvrdé bushingy jsou stabilnější.

 • Trucky se dělí se na:
 1. Low - trucky pro malá kola, nízké trucky poskytují mimořádnou stabilitu, doporučujeme pro velikosti 50 až 53 mm
 2. Mid - ideální do parku nebo street, střední velikost je ideální pro velikost kol 53 - 56 mm
 3. High - pro velká kola, vhodné na cruising, carving, osazují se kolečky 56 mm a více

 

kolečka_1     kolečka skate

Kolečka - jsou dalším důležitým prvkem při jízdě na skateboardu, protože ovlivňují styl jízdy, rychlost, směr a stabilitu. Vyrábějí se nejčastěji s polyuretanu. Styl jízdy ovlivňuje životnost koleček. U koleček hraje hlavní roli velikost a tvrdost. 

 • Velikost - malá kolečka mají nižší hmotnost a usnadní práci při jízdě, protože jsou níž. Velká jsou rychlejší a hodí se do horších terénů
 1. 103-101a: tvrdá kolečka pro park/street jízdu
 2. 101-99a: street/bowl
 3. 99 a méně: cruising

 

ložiska  ložisko

Ložiska - mají všechny stejnou velikost a liší se od sebe přesností, která je udávána hodnotou ABEC od 1 do 9. Často se používají karbonové.

 1. ABEC 1: ložiska jsou nejlevnější, nejvíce surové, a nejméně přesné. Kvalita oceli není příliš vysoká
 2. ABEC 3: jsou obecně levná, ale i tak umožňují hladkou a rychlou jízdu
 3. ABEC 5: standardní pro většinu typů skateboardingu. Vyšší rychlost za přijatelnou cenu
 4. ABEC 7: velmi rychlé, déle udržují konstantní rychlost, proto se hodí spíše do bazénu

 

Poslední rada na závěr, buďte opatrní při jízdě na skateboardu a dbejte na bezpečnost a správný výběr.