Jak vybrat správný skateboard?

skate

Máme zde pro vás pár tipů, jak vybrat správný skateboard. 

Skateboard se řadí do adrenalinových sportů, je to oblíbená zábava mladé i starší generace. Už Tony Hawk v dřívější době to roztáčel na skateboardu a stal se žijící legendou. Výběr skateboardu je velice důležitý, od toho se odvíjí provádění triků a styl jízdy. Začátečníkům doporučujeme zakoupit přilbu i chrániče. Pád s prkna umí být někdy pěkně tvrdý a neobejde se bez krvavého šrámu. Proto je důležité být jištěný ze všech stran. Skateboardy se od sebe liší v desce, trucku, kolečkách či ložiskách. 

 

deska deska 1

Rozlišení desky - deska je nejdůležitější částí skateboardu, s kterou jste v přímém kontaktu. Důležitá je zde šířka a profil.

 • Šířka desky - určuje styl jízdy, úzká deska je rychlejší při triku a širší je zase stabilnější, což je ideální pro začátečníky
 1. jízda v parku - 7,5" - 8"
 2. park/street - 8" - 8.25"
 3. street bazén - 8.25 a více"
 • Materiál - mezi nejpoužívanější patří kanadský javor. Čím více má deska vrstev, tím je kvalitnější, odolnější, ale za to je těžší
 • Prohnutí (konkáva) do tvaru U - umožňuje lepší kontrolu nad deskou, lepší postoj a rychlejší provádění triků. Dělí se:
 1. Mellow
 2. Medium
 3. High
 • Tvar - každá deska má špičku (nose) a patku (tail). Většinou je nose o něco delší než tail. Čím delší je nose, tím lépe se dělají triky jako nollie a kratší patka zajistí lepší pop

 

truck

Trucky - jsou dalším důležitým faktorem při výběru desky, protože při přenosu vaší váhy udávají směr jízdy, tzn. kam váhu přenesete, tam truck zatočí. Truck je tvořen z hlavních částí jako je baseplate, kingpin, hanger a axle, u kterých je důležitá jejich hmotnost. Měli by být co nejlehčí. Velikost trucků vybíráme podle šířky desky, tzn. že středová osa trucků (axle), která drží kolečka, by měla korespondovat s šířkou desky. Proto, pokud máte osmi palcovou desku, pak zvolte osmi palcové trucky. Při výběru trucků je důležitá i tvrdost bushingů, tzv. gumiček, to ovlivňuje, jak skate bude reagovat do zatáčky při přenosu vaší váhy. Měkké zatáčí dobře, ale hůře se s nimi drží stabilita, proto se používají především na carving a cruising. Tvrdé bushingy jsou stabilnější.

 • Trucky se dělí se na:
 1. Low - trucky pro malá kola, nízké trucky poskytují mimořádnou stabilitu, doporučujeme pro velikosti 50 až 53 mm
 2. Mid - ideální do parku nebo street, střední velikost je ideální pro velikost kol 53 - 56 mm
 3. High - pro velká kola, vhodné na cruising, carving, osazují se kolečky 56 mm a více

 

kolečka_1     kolečka skate

Kolečka - jsou dalším důležitým prvkem při jízdě na skateboardu, protože ovlivňují styl jízdy, rychlost, směr a stabilitu. Vyrábějí se nejčastěji s polyuretanu. Styl jízdy ovlivňuje životnost koleček. U koleček hraje hlavní roli velikost a tvrdost. 

 • Velikost - malá kolečka mají nižší hmotnost a usnadní práci při jízdě, protože jsou níž. Velká jsou rychlejší a hodí se do horších terénů
 1. 103-101a: tvrdá kolečka pro park/street jízdu
 2. 101-99a: street/bowl
 3. 99 a méně: cruising

 

ložiska  ložisko

Ložiska - mají všechny stejnou velikost a liší se od sebe přesností, která je udávána hodnotou ABEC od 1 do 9. Často se používají karbonové.

 1. ABEC 1: ložiska jsou nejlevnější, nejvíce surové, a nejméně přesné. Kvalita oceli není příliš vysoká
 2. ABEC 3: jsou obecně levná, ale i tak umožňují hladkou a rychlou jízdu
 3. ABEC 5: standardní pro většinu typů skateboardingu. Vyšší rychlost za přijatelnou cenu
 4. ABEC 7: velmi rychlé, déle udržují konstantní rychlost, proto se hodí spíše do bazénu

 

Poslední rada na závěr, buďte opatrní při jízdě na skateboardu a dbejte na bezpečnost a správný výběr. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení