Jak vybrat správnou koloběžku

koloběžky

Jak vybrat vhodnou koloběžku? Máme zde pro vás pár typů. 

Rozhodující při výběru koloběžky je účel, věk, výška a váha uživatele. Existuje několik typů koloběžek a každá má svůj daný účel. Nejtypičtější je malá koloběžka do města. Po nich následují větší do měst a kratší na výlety s brzdou. Koloběžky na delší trasy a výlety se staly hitem. Mezi senzaci patří elektrické koloběžky, které nepřináší žádnou námahu. A nakonec pro adrenalinové nadšence jsou dostupné freestylové kolobky. Všechny tyto typy se od sebe ještě liší materiálem, zpracováním, některé mají nafukovací kola, nastavitelná řídítka či velikostí koleček, nebo brzdami. Dokonce jsou i odpružené koloběžky či skládací. Takže výběr nabízí bohatý okruh a je třeba se tedy rozhodnou k čemu chcete koloběžku využívat. 

Děti by měli začít s koloběžkou až od 4 let. Pro předškoláky jsou vhodné dětské modely. Od výšky dítěte 140 cm se dá už vybrat i z modelů pro dospělé. Koloběžka by měla vydržet dítěti několik let, proto pečlivě vybírejte dle níže uvedených rad. Koloběžka se určuje dle výšky dítěte (viz. níže uvedená tabulka). 

 

velkamenšíkoloběžka avangernejmenší

 

Malá městská koloběžka - ideální dopravní prostředek, který se prožene všude. Jsou vhodné pro menší vzdálenosti. Většinou se dají složit, takže ji lapnete pod paži a vezmete ji sebou i do práce. Zpravidla mají nastavitelná řídítka, což umožňuje jízdu více věkovým kategoriím. Nesmí samozřejmě chybět zadní brzda, která se prošlapává. Do tohoto prostředí se hodí více vetší kolečka pro snadnější zdolání terénu. 

Větší koloběžka na výlety - je vhodná, jak do města, tak i na kratší výlety. Má nafukovací kola a je už vybavena přední brzdou. Kratší koloběžky tohoto typu s menšími koly se hodí více do měst, protože jsou obratnější. Jsou vhodné i pro nějaký hezký výlet po okolí. 

Koloběžky na velký výlet - jedná se o pořádnou koloběžku s delším a stabilnějším rámem. Hravě si poradí s různými malými překážkami. Přední kolo zde začíná s rozměrem 20. Dá se na cestovní koloběžku připevnit i nosič na tašky, což je obrovskou výhodou. 

Elektrické koloběžky - tento typ vás dopraví kamkoliv bez námahy. Nabízí dojezd až 40 km a pohybují se rychlostí 20 - 30 km/h. Baterie se nabíjí 4 - 8 h dle modelu. Některé jsou komfortní natolik, že mají součástí i sedátko. Jsou vhodné pro delší výlety. 

Freestylové koloběžky - jedná se o velice odolné a pevné koloběžky, na kterých se provádí skoky a freestylové triky. Mají menší kolečka a odlehčený rám. Měly by vydržet agresivní zacházení, protože se s nimi skáče na u-rampách, zábradlích, zídkách. 

kolobka

U koloběžky se ještě řeší její parametry, které jsou ve výběru také klíčové:

Nosnost - koloběžky pro dospělé se vyrábí s nosností 100 - 150 kg. Nosnost u nejmenších dětí hlídejte v případě levných koloběžek. koloběžky do 50 kg jsou pro nejmenší, od 50 kg na horu starší děti a dospělí.

Výška nášlapu - je důležitá z dlouhodobého zdravotního hlediska. Doporučuje se nižší nášlapná základna, protože při každém odrazu se jde do dřepu a čím je nášlap vyšší, tím se jde více do dřepu a namáhají se více klouby. Také záleží na zvoleném terénu, pokud bude horší, tak zvolit vyšší nášlap. 

Délka a šířka nášlapu - běžná délka nášlapu se pohybuje okolo 40 cm, která je dostačující pro stabilní jízdu. Šířka nášlapu by neměla být ani malá ani velká. Standardní velikost je 10 - 11 cm. 

Velikost koleček - čím jsou kolečka větší, tím je koloběžka rychlejší, ale hůř se ovládá. Pro začátečníky či děti volte koloběžku s menšími kolečky.

Tvrdost koleček - rozhoduje o rychlosti. Čím je kolečko tvrdší, tím je koloběžka rychlejší. Pokud jsou kolečka měkčí, zajišťují pohodlnější jízdu a tlumí otřesy.  U nafukovacích kol je to tak, že tvrdost se odvíjí tím, jak moc kolo nafouknete. 

  • Měkká guma - má označení 86A a níže. Čím je číslo nižší, tím je guma měkčí. Je pomalejší i přilnavější a hodí se pro začátečníky.
  • Tvrdá guma - nese označení 88A a výše. Čím je číslo vyšší, tím je guma tvrdší. Více vydrží, ale je nepohodlná a je vhodná do skateparků.

Ložiska - kvalita ložisek se značí ABEC od 1 do 9, kdy 9 představuje nejvyšší kvalitu. Pro kvalitní, plynulou jízdu jsou nejvhodnější ložiska s označením ABEC 5 až 9. Pokud pořizujete koloběžku s nafukovacími koly, ložiska řešit nemusíte.

Výška řídítek - je nejdůležitější faktor při výběru. Horní hrana řídítek by měla být zhruba ve výšce kyčelního kloubu, když se stojí na zemi. Natavení řídítek je individuální, každému sedí něco jiného. Nastavení závisí na výšce a stylu jízdy jezdce. Pro běžnou, rekreační jízdu se hodí vyšší řídítka, která jsou pohodlnější a naopak pro Freestyle jsou ideální nižší řídítka, která poskytují větší kontrolu. 

 

Tabulka platí pro koloběžky výrobce Spokey:                                                                                                                                                                                                                                           

Výška uživatele Doporučená výška řídítek (od podlahy)
95-112 cm méně než 70 cm
112-126 cm 60-75 cm
126-138 cm 65-79 cm
138-149 cm 75-95 cm
149-160 cm 85-105 cm
160-172 cm 95-105 cm
nad 172 cm 100+ cm