Jak vybrat MMA rukavice

mma rukavice_1

Jak vybrat MMA rukavice 

Rukavice do MMA se od sebe liší v materiálu, provedení či velikostech. MMA rukavice oproti boxerským jsou některé otevřené, mohou být bezprsté či s prsty. Mají měkké polstrování, které chrání zápěstí. Jsou prodyšné a slouží i k pevnému uchycení soupeře. Rukavice pro MMA jsou navrženy tak, aby chránily klouby, dlaně i zápěstí, ale zároveň aby umožňovaly prstům volnost úchopu soupeře. Výběr rukavic je velice důležitý. Musí sedět tak akorát, nepoužívají se zde omotávací bandáže, tak jako u boxerských rukavic. Vybírejte tedy rukavice pro vhodný účel boje nebo tréninku, dbejte na volbu správné velikosti. MMA rukavice by měly po navlečení a dotažení v zápěstí suchým zipem tzv. „sedět“. Zapínají se pomocí suchého zipu, který pevně fixuje i zápěstí.

Hmotnost MMA rukavic bývá mezi 4 - 6 oz (uncemi = 140 až 170 g) a kvalitnější modely ji mají vždy přesně vyznačenou.

MMA rukavice mohou být ještě buď s otevřeným, nebo s uzavřeným (chráněným palcem). Dlaň může být vyříznutá, pokrytá rukavicí částečně (menší otvor) nebo zcela. Je třeba si uvědomit na jaký účel rukavice potřebujeme. Existují 2 hlavní typy MMA rukavic a to tréninkové či zápasové.

  • Tréninkové (pro sparing) MMA rukavice s uzavřeným palcem - se používají s chráněným palcem, mají většinou maximální vycpávku přes klouby, alespoň částečnou ochranu palce a dobrou fixaci zápěstí pomocí omotávací manžety
  • Zápasové MMA rukavice -  jsou "odlehčenější" s volným palcem

   

Jak vybrat velikost MMA rukavic

Orientační velikosti rukavic pro muže:

  • velikostní tabulka muži S/M kolem dlaně 20 cm, k zápěstí výška 19 cm, okolo zápěstí 18 cm 
  • velikostní tabulka muži L/XL kolem dlaně 24 cm, k zápěstí výška 22 cm, okolo zápěstí 20 cm 

 

Orientační velikosti rukavic pro ženy:

  • velikostní tabulka ženy S/M kolem dlaně 18 cm, k zápěstí výška 17 cm, okolo zápěstí 15 cm  
  • velikostní tabulka ženy L/XL kolem dlaně 19,5 cm, k zápěstí výška 19 cm, okolo zápěstí 16 cm 

 

Příkladná tabulka velikostí MMA rukavic s označením S/M, L/XL.

11_Rukavice mma velikostní tabulka power system_1

 

Příkladná tabulka velikostí MMA rukavic s označením S, M, L, XL.

  S M L XL XXL
Obvod dlaně v cm 18 cm a méně 19 - 20 cm 21 - 23 cm 24 - 25 cm 26 cm a více

 

U levnějších variant MMA rukavic se označuje klasickými rozměry - S, M, L, XL, XXL. 

 

Jak vybrat materiál MMA rukavic

Materiál u MMA rukavic je buď z umělé kůže či z pravé kůže. Záleží na jedinci, jak chce zainvestovat. Začátečníkům postačí levnější rukavice z PU a pokročilý zápasníci vyhledávají pořádné rukavice z kvalitní kůže. 

  • MMA rukavice z umělé kůže (PU) - používají začátečníci
  • Kožené (celokožené) MMA rukavice - využívají pokročilý uživatelé a profíci

 

Údržba MMA rukavic

Rukavice by se měly nechat po každém použití dobře osušit a poté je uložte do sucha a chladu. Vnitřek lépe vyschne, pokud rukavici navlečete např. na dřevěný trn. Očištění povrchu rukavic lze provést navlhčeným hadrem. V rámci občasné větší údržby je nutno použít přípravky přímo na kůži, které zachovávají její plasticitu i barevnost. Pro odstranění nečistot nepoužívejte kartáč a nikdy rukavice neperte v pračce! Chraňte rukavice před vysokými teplotami, nenechávejte je v rozpáleném autě, u (na) radiátoru či na přímém slunci. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení