Jak vybrat boxovací rukavice

boxovací rukavice

Výběr boxovacích rukavic je důležitý. Jak vybrat boxovací rukavice? V tomto článku vám rádi napovíme :-) Boxerské rukavice jsou akutní výbavou každého boxera. Vybírají se podle toho, za jakým účelem je potřebujete. Pokud budou mít vaše rukavice náhodou moderní funkci thumb-lock, bude to vždy lepší než bez ní. Jedná se o speciální technologii chránící vaše palce.

Boxovací rukavice rozlišujeme dle těchto faktorů:        boxerské rukavice

  • typ rukavic (dle sportu) 
  • velikost 
  • hmotnost 
  • materiál
  • zapínání

 

 

Jak vybrat typ boxovacích rukavic

Existují 2 hlavní typy rukavic na box a to tréninkové a zápasové.  Boxerské rukavice se od sebe také liší tvarem, velikostí, polstrováním i materiálem. Boxovací rukavice se ještě volí dle zaměření bojového sportu, jako je box, kondiční box, thajský box, MMA, ultimátní zápasy, tréninkový box do pytle, fit box. 

Zápasové rukavice - se používají na sparing a zápasy. Většinou se jedná o silnější rukavice, které jsou více vycpány. Celkově jsou mohutné s velkým zapínáním na suchý zip. 

Tréninkové rukavice - se využívají pro lapy či pytle, jsou tenké a bývají s otevřeným palcem.

bojové rukavicemma rukavicerukavice na box

 

Jak vybrat velikost boxerských rukavic

Většina boxovacích rukavic je v univerzální velikosti, kterou si přizpůsobíte omotávanými bandážemi. Liší se od sebe tvrdostí. Rukavice nesmí tlačit, je lepší, když jsou trochu větší. Samozřejmě nesmějí být příliš velké. U levnějších rukavic na box se rozlišují velikosti S, M, L, XL. Profi boxeři používají rukavice s označením velikosti S/M a L/XL. Takže při výběru velikosti rukavic na box, sledujte velikostní tabulky či výběr velikostí u daného produktu. 

 

Jak vybrat hmotnosti boxovacích rukavic

Hmotnost u boxerských rukavic se označuje oz a jedná se o zkratku anglické jednotky unce. 1 unce = cca 28 gramů. Rukavice mohou vážit od 8 - 20 oz. 

Váhy jednotlivých velikostí:

10oz = cca 284g
12oz = cca 340g
14oz = cca 397g
16oz = cca 454g

Rozdělení hmotnosti boxerských rukavic dle uživatele:

  • boxovací rukavice pod 10 oz jsou určeny dětem, ženám a juniorům
  • rukavice na box o hmotnosti 10 oz slouží pro profi zápasy 
  • boxerské rukavice s hmotností nad 10 oz jsou pro tréninky, kdy zde hraje roli vaše váha

Rozdělení zaměření rukavic dle hmotnost výrobce Power system

10oz - rukavice s jemným polstrováním, vhodná pro práci s lehkými lapy a kardio trénink
12oz - rukavice se středním polstrováním, vhodná pro běžný a kardio trénink a údery do silnějších lap, pytlů, hrušek atd.
14oz - rukavice se středně silným polstrováním, vhodná pro údery do všech typů lap, pytlů, hrušek. Vhodná pro sparing
16oz- rukavice se silným polstrováním, vhodná pro intenzivní trénink a silné údery do všech typů lap, pytlů, hrušek. Ideální pro intenzivní a tvrdý sparring

 

 

Jak vybrat materiál boxovacích rukavic 

Rukavice se vyrábí ze 3 druhů materiálů a to - z umělé (syntetické) kůže, částečně umělé kůže i pravé kůže a z pravé kůže. Z umělé kůže jsou spíše levnější a jsou vhodné pro začátečníky. Rukavice z částečné kůže je už dražší varianta a jedná se o střední cestu. Boxerské rukavice z pravé kůže jsou sice nejdražší, ale za to mají nejdelší životnost. Jsou vhodné pro profi boxery a závodně nadané. 

 

Jak vybrat zapínání boxerských rukavic

Zapínání boxerských rukavic je buď na šněrování, nebo na suchý zip. Výhoda rukavic na suchý zip je, že se jednoduše sundávají i zapínají. Pokud vám nebude vadit šněrování, tak tyto rukavice jsou také dobrá volba. Záleží komu co sedne lépe. 

 

Na závěr můžeme ještě doporučit jak správně udržovat boxovací rukaviceBoxerské rukavice skladujeme v suchém a chladném prostředí. Chráníme je před dlouhodobým účinkem slunečního záření a před vlhkostí. Po použití je necháme vždy řádně vysušit. Rukavice ošetřujeme vhodnými a k tomu určenými chemickými prostředky, to platí zejména u rukavic z přírodní kůže. Vyvarujeme se sušení přímo na radiátoru a jiným přímým intenzivním tepelným zdrojům. Pro čištění používáme vlhký hadřík namočený ve vodě. Pokud nečistoty nelze odstranit pouze vodou, používáme neagresivní čisticí prostředky, aby byla zachována plasticita rukavic a nedošlo ke ztrátě jejich barvy. Rukavice nikdy nepereme v pračce, ani je nedrhneme kartáčkem či podobně.

jak vybrat boxovací rukavice