Jak vybrat boxovací rukavice

 

Jak vybrat boxerské rukavice

Výběr boxovacích rukavic je důležitý. Jak vybrat boxovací rukavice? V tomto článku vám rádi napovíme :-) Boxerské rukavice jsou akutní výbavou každého boxera. Vybírají se podle toho, za jakým účelem je potřebujete. Pokud budou mít vaše rukavice náhodou moderní funkci thumb-lock, bude to vždy lepší než bez ní. Jedná se o speciální technologii chránící vaše palce.

Boxovací rukavice rozlišujeme dle těchto faktorů:        

 • typ rukavic (dle sportu) 
 • velikost 
 • hmotnost 
 • materiál
 • zapínání

 

Jak vybrat typ boxovacích rukavic

Existují 2 hlavní typy rukavic na box a to tréninkové a zápasové.  Boxerské rukavice se od sebe také liší tvarem, velikostí, polstrováním i materiálem. Boxovací rukavice se ještě volí dle zaměření bojového sportu, jako je box, kondiční box, thajský box, MMA, ultimátní zápasy, tréninkový box do pytle, fit box. 

Rukavice na box či kondiční box - mají klasický oválný tvar a palec spojený s prostorem pro ostatní prsty. Lze je využít i na kickbox nebo sparring v dalších bojových odvětvích

Ultimátní a MMA rukavice - jsou prstové a koncipované tak, aby dostatečně chránily klouby, ale zároveň umožňovaly prstům volnost úchopu soupeře. Mohou být buď s "otevřeným" nebo s "uzavřeným" / chráněným palcem. Modely určené spíše pro tréninkový sparing mají většinou maximální vycpávku přes klouby, alespoň částečnou ochranu palce a dobrou fixaci zápěstí pomocí omotávací manžety. Zápasové rukavice jsou "odlehčenější" s volným palcem.

Speciálním druhem rukavic určeným pouze pro trénink na boxovacím pytli či lapách jsou tzv. "rukavice pytlovky". Na rozdíl od sparingových rukavic mají tenčí ochranou vrstvu, plošší tvar pro maximální kontakt s pytlem a speciálně tvarovanou vycpávku, která uchrání klouby a celou ruku pohlcením nárazů. Vnitřní bavlněný materiál skvěle saje pot a zároveň umožňuje dobrou prodyšnost. Zapínají se klasicky na elastický nebo pevný suchý zip, který fixuje zápěstí a zamezuje jeho možnému zranění. 

Zápasové rukavice - se používají na sparing a zápasy. Většinou se jedná o silnější rukavice, které jsou více vycpány. Celkově jsou mohutné s velkým zapínáním na suchý zip. 

Tréninkové rukavice - se využívají pro lapy či pytle, jsou tenké a bývají s otevřeným palcem.

 

Jak vybrat velikost boxerských rukavic

Většina boxovacích rukavic je v univerzální velikosti, kterou si přizpůsobíte omotávanými bandážemi. Liší se od sebe tvrdostí a hmotností. Rukavice nesmí tlačit, je lepší, když jsou trochu větší. Samozřejmě nesmějí být příliš velké. U levnějších rukavic na box se rozlišují velikosti S, M, L, XL. Profi boxeři používají rukavice s označením velikosti S/M a L/XL. Takže při výběru velikosti rukavic na box, sledujte velikostní tabulky či výběr velikostí u daného produktu. 

Příkladná orientační tabulka hmotností rukavic a uživatele:

Hmotnost boxera Hmotnost rukavic
46 kg a méně 8oz  (0,22 kg)
47 - 54 kg 10oz (0,28 kg)
55 - 68 kg 12oz    (34 kg)
69 - 82 kg 14oz (0,40 kg)
83 kg a více 16oz (0,45 kg) 

 

 

Jak vybrat hmotnost boxovacích rukavic

Hmotnost u boxerských rukavic se označuje oz a jedná se o zkratku anglické jednotky unce. 1 unce = cca 28 gramů. Rukavice mohou vážit od 8 - 20 oz. 

Váhy jednotlivých velikostí:

10oz = cca 284g
12oz = cca 340g
14oz = cca 397g
16oz = cca 454g

Rozdělení hmotnosti boxerských rukavic dle uživatele:

 • boxovací rukavice pod 10 oz jsou určeny dětem, ženám a juniorům
 • rukavice na box o hmotnosti 10 oz slouží pro zápasy 
 • boxerské rukavice s hmotností nad 10 oz jsou pro tréninky, kdy zde hraje roli vaše váha

Rozdělení zaměření rukavic dle hmotnost výrobce Power system

10oz - rukavice s jemným polstrováním, vhodná pro práci s lehkými lapy a kardio trénink
12oz - rukavice se středním polstrováním, vhodná pro běžný a kardio trénink a údery do silnějších lap, pytlů, hrušek atd.
14oz - rukavice se středně silným polstrováním, vhodná pro údery do všech typů lap, pytlů, hrušek. Vhodná pro sparing
16oz- rukavice se silným polstrováním, vhodná pro intenzivní trénink a silné údery do všech typů lap, pytlů, hrušek. Ideální pro intenzivní a tvrdý sparring

 

Jak vybrat materiál boxovacích rukavic 

Rukavice se vyrábí ze 3 druhů materiálů a to - z umělé (syntetické) kůže, částečně umělé kůže i pravé kůže a z pravé kůže. Materiál použitý na výrobu rukavic, předurčuje jejich cenu a zároveň životnost a odolnost při méně či více intenzivním tréninku. 

 • Z umělých materiálů (PU) - jsou spíše levnější a jsou vhodné pro začátečníky
 • Rukavice z částečně umělé kůže a z kůže pravé - nejvíce namáhaná horní část je z kůže. Jedná se už o dražší variantu a jedná se o střední cestu
 • Boxerské rukavice celokožené z pravé kůže - jsou sice nejdražší, ale za to mají nejdelší životnost. Jsou vhodné pro profi boxery a závodně nadané

 

Jak vybrat zapínání boxerských rukavic

Zapínání boxerských rukavic je buď na šněrování, nebo na suchý zip. Výhoda rukavic na suchý zip je, že se jednoduše sundávají i zapínají. Pokud vám nebude vadit šněrování, tak tyto rukavice jsou také dobrá volba. Záleží komu co sedne lépe. 

 

Jak udržovat boxovací rukavice

Na závěr můžeme ještě doporučit jak správně udržovat boxovací rukaviceBoxerské rukavice skladujeme v suchém a chladném prostředí. Chráníme je před dlouhodobým účinkem slunečního záření a před vlhkostí. Po použití je necháme vždy řádně vysušit. Rukavice ošetřujeme vhodnými a k tomu určenými chemickými prostředky, to platí zejména u rukavic z přírodní kůže. Vyvarujeme se sušení přímo na radiátoru a jiným přímým intenzivním tepelným zdrojům. Pro čištění používáme vlhký hadřík namočený ve vodě. Pokud nečistoty nelze odstranit pouze vodou, používáme neagresivní čisticí prostředky, aby byla zachována plasticita rukavic a nedošlo ke ztrátě jejich barvy. Rukavice nikdy nepereme v pračce, ani je nedrhneme kartáčkem či podobně.