HIIT - intenzivní cvičení

HIIT (High Intensity Interval Training - vysoce intenzivní intervalový trénink) je stále relativně novinkou ve světě fitness. Zdá se být lepší alternativou tréninku pro spalování tuků než klasický kardio trénink. Cvičení HIIT působí také na posílení kardiovaskulární systému a má určitý vliv na nárůst svalové hmoty.

Princip HIIT je založen na střídání vysoké intenzity cvičení s nízkou intenzitou. To je zásadní rozdíl oproti klasickému kardio tréninku, kde pracujeme se střední intenzitou. 

V praxi se nejčastějí využívá následující model - 30 sekund sprint a následující 1 minuta chůze, tento cyklus se opakuje po dobu 10-15 minut. Samozřejmostí je kvalitní rozcvičení jako prevence zranění a po dokončení tréninku také fáze uklidnění, kdy můžeme zařadit nakonec ještě například 5 minut chůze. Je tedy jasné, že k provádění tohoto tréninku není zapotřebí žádné vybavení. Můžeme ho provádět venku, ale i v posilovně například na běhacím pásu.

Toto cvičení je několikanásobně účinnější pro spalování tuků než například 60 minutový kardio trénink. Známý je taky efekt na zrychlení metabolismu díky HIIT tréninku, takže ke spalování tuků dochází ještě několik hodin po dokončení tréninku. HIIT trénink má také vliv na zvýšení hladiny růstového hormonu.

 

V příkladu jsem si uvedli příklad s využitím běhu a chůze, ale tento trénink je velmi variabilní - můžete využít například nějaké tréninkové pomůcky. Důležité je dodržovat intervaly s vysokou a nízkou intenzitou. Ani doba cvičení není pevně daná - pokročilí například praktikují 30 sekund vysoké intenzity a 30 sekund nízké. Záleží na kondici cvičenče, která bude postupem času růst, tak je možné trénink upravovat.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o náročný trénink není vhodné zařazovat ho příliš často (maximálně 3x do týdne).

 

Výhody HIIT:

- úspora času - celkově stačí 20-25 minut

- vyšší efekt spalování tuků oproti kardio tréninku

- nepotřebujeme žádné vybavení

 

 

 

Další články z kategorie Trénink

Všechny články