Dukanova dieta

Jak už sám název napovídá, autorem je pan Dukan – Dr. Pierre Dukan je francouzský expert na výživu, který v roce 2000 vydal knihu Neumím zhubnout, ve které se věnuje právě této dietě. Kniha se stala velmi rychle bestsellerem.

 

Dukanova dieta se dělí na několik fází:

 

 1. fáze diety:

 

V první fázi diety se konzumují pouze bílkoviny. Délka této fáze se určuje podle požadovaného hmotnostního úbytku, kdy pro celkovou redukci váhy o 5 kilogramů trvá první fáze dva dny. Při požadovaném hmotnostím úbytku 20 kilogramů, trvá tato fáze 5 dnů.

V této fázi diety jsou povoleny následující potraviny: vybrané maso, vejce, nízkotučný tvaroh atd. – potraviny, které mají vysoký obsah bílkovin a zároveň obsahují velmi nízké množství sacharidy a tuků

 

  2. fáze diety:

 

V této fázi k bílkovinným zdrojům přibývá zelenina. Vždy po 5-7 dnech vyměníte režim, kdy přijímáte pouze potraviny z první fáze, za režim, kdy dalších 5-7 dnů přijímáte k těmto potravinám ještě zeleninu. Každý den se jí dvě lžičky ovesných otrub. Tato fáze trvá tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované hmotnosti. Může se tedy protáhnout na delší čas, pokud je cílem větší úbytek hmotnosti.

 

  3. fáze diety:

 

V této fázi můžete bílkoviny a zeleninu v podstatě kdykoliv. Dále přibývá jeden kousek ovoce denně, ale vyhnout se musíte určitým druhům ovoce, např. banán není povolen. Dále dva kousky celozrnného chleba a cca 40 g netučného sýra. Jednou za týden se zařazuje den opět pouze na bílkovinách. Každý den se jí dvě lžičky ovesných otrub. Délka této fáze je opět proměnlivá – jedná se o desetinásobek počtu kilogramů, které jste shodili během první a druhé fáze. Pokud jste tedy dosáhli úbytku 5 kg, tato fáze bude trvat 50 dnů.

 

  4. fáze diety:

 

V této fázi by se měl dodržovat jídelníček podobný jídelníčku ve třetí fázi s tím, že občas je možné zařadit v podstatě cokoliv. Jednou týdně se zařadí den pouze na bílkovinné stravě. Každý den se jí tři lžičky ovesných otrub. Tato fáze trvá celoživotně. V případě vysazení tohoto režimu hrozí jo-jo efekt.

 

Ve všech fázích je nutné dodržovat pitný režim. Doporučuje se každý den chůze alespoň 20 minut.

 

Výsledky této diety jsou velmi kontroverzní. Lékaři nejsou velkými příznivci této diety.

 

Nejedná se o doporučení ani návod pro držení této diety. Jedná se pouze o rychlý přehled, jaký princip tato dieta využívá. V případě, že se pro dietu rozhodnete, je nezbytné pro pochopení celého principu, prostudovat zmíněnou knihu.

 

 

 

Další články z kategorie Strava

Všechny články